06 October, 2010

RM BOLA BALING

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
SAINS SUKAN

Tarikh              : 07.08.2002                Bil. Pelajaran   : Ke- 5                         Tingkatan : 2A
Hari                 : Rabu                          Minggu            : Ke- 9                         Bil. Murid : 30
Masa                : 3.00 – 3. 40 pm        

Tunjang Pembelajaran             : Kemahiran
Tajuk Pembelajaran                 : Permainan Bola Baling
Fokus Pembelajaran                : Variasi Menjaring
Strategi P & P                         : Stail H
Pengetahuan Awal Murid       : Murid telah mempelajari jenis-jenis jaringan permainan bola baling pada sesi pengajaran dan
                                                  pembelajaran yang ke-4.

Objektif Pembelajaran            :  Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran murid-murid akan dapat :

            Psikomotor                  :  1. Melakukan dua atau lebih variasi menjaring bola baling berdasarkan kad tugasan dengan
       betul .
                                               
            Kognitif                      : 1. Menyatakan 6 daripada 8 variasi jaringan.

            Afektif                                    :  1. Dapat memperlihatkan kerjasama samasa melakukan aktiviti yang dijalankan.
                                                   2. Sikap kepimpinan dapat ditujukkan oleh ketua semasa mengendalikan kumpulan.










FASA/MASA


AKTIVITI

MAKLUMAT P & P

ORGANISASI

CATATAN



PERMULAAN

( Pengenalan )

( 3 minit )



















Memanaskan Badan

( 5 minit )




















( 2 minit )



Penerangan aktiviti variasi menjaring bola baling.

-          penerangan jenis jaringan

















Aktiviti pemanasan badan

-Lari sambil
 melantun bola.


















Regangan









  1.  Penerangan / imbas kembali berkaitan dengan jenis jenis jaringan yang telah dipelajari sebelum ini.

-          jaringan lambung
-          jaringan sisi
-          jaringan lompat bawah dari bawah lengan
-          jaringan atas kepala
-          jaringan pada aras paha
-          jaringan junam
-          jaringan dari belakang










  1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan utama.
  2. Murid akan berlari sehingga ke tengah gelanggang sambil melantun bola. Sampai ke tengah murod akan berpatah balik ke kumpulan.
  3. Murid yang berada dalam kumpulan akan berlari setempat sambil menanti giliran.











                                     
1.Guru  melantik seorang ketua untuk mengetuai aktiviti regangan sendi .

a. Posterior neck
-          berdiri dan menekan kepala ke hadapan.
b. Lateral Shoulder
-          menekan siku ke hadapan.
c. Bhind the knees
-          berdiri dengan kaki lurus, bengkokkan badan sehingga tangan menyentuh hujung kaki.
d. Pelantar Arch
-          berdiri, sebelah kaki ke hadapan, berat badan ke hadapan dan tekan kaki dengan tangan.

  -      rujuk lampiran  I -



   Ä          Ä        Ä

                                  Ä

   G                                    Ä                            

                                       Ä

  Ä         Ä        Ä      Ä














   A                               B


















          C                 D
Petunjuk :




Arah larian












   Ä          Ä        Ä

                                  Ä

   K                                    Ä                             

                                       Ä

  Ä         Ä        Ä      Ä



Carta bergambar, jenis- jenis jaringan








PERKEMBANGAN


Langkah 1


Set Pra-Impak
( 3 minit )














Langkah 2


 Set Impak

( -+ 8 minit )










Langkah 3


Set Pasca Impak

( -+ 8 minit )
















KEMUNCAK


( -+ 9 minit )






















PENUTUP

Menyejukkan badan.

(   2   minit )

Aktiviti variasi menjaring
-          pembahagian kepada 4 kumpulan
-          pemberian kad tugasan kepada ketua kumpulan












Perbincangan dalam kumpulan.












Aktiviti variasi menjaringkan gol.

-tanda kad

















Permainan Kecil
 ( Mini Bola Baling )

Pertandingan antara kumpulan permainan bola baling.


















Aktiviti penyejukan badan

-          menurunkan kadar nadi latihan.









  1. Guru  melantik seorang murid untuk menjadi ketua pada setiap kumpulan.
  2. Kad tugasan  diberikan kepada setiap ketua.
  3. Kumpulan  bergerak ke kawasan gol yang ditetapkan.
  4. Kad tugasan yang berbeza mengikut kumpulan 


-          rujuk lampiran  II -







  1. Ketua  membawa kumpulannya ke kawasan ‘Gol Post” masing-masing.
  2. Ketua  merujuk kepada kad tugasan untuk melakukan aktiviti.
  3. Perbincangan  dibuat dalam kumpulan mengenai variasi menjaring untuk menyelesaikan tugasan






  1. Ketua  mengarahkan ahli kumpulannya mempraktikkan variasi menjaring yang mereka ketahui.
  2. Setiap ahli  memilih variasi menjaring yang mereka ketahui.
  3. Setiap ahli  cuba melaksanakan variasi menjaring yang mereka ketahui.
  4. Guru  menandakan pada kad semakan jika murid melakukan pelbagai variasi menjaring.
  5. Murid melakukan pelbagai variasi menjaring .
  6. Tanda kad


  1. Pasukan adalah sama dengan kumpulan yang telah dibuat sebelum ini.
  2. Guru yang menentukan pasukan mana akan bertemu dalam permainan ini.
  3. Setiap pasukan cuba menjaringkan gol dengan pelbagai variasi menjaring.
  4. Guru  menjadi pengadil dan juga penilai.














  1. Guru meminta seorang pelajar untuk membuat penyejukan badan.

    1. Anterior dan lateral low legs
-    berdiri dan kaki di
     abduksikan.
    1. Regangan otot hamstring
- berdiri, menyentuh lutut, turun perlahan sehingga mencapai buku lali.
    1. Lateral tarso
- berdiri, gengam tangan ke atas,
                        - halakan tangan ke
                          kiri dan kanan
    1. Lateral neck.
- tolak kepala ke kiri dan kanan.


       - rujuk lampiran III -



































Ketua   bersama dengan kumpulan di kawasan ‘ Gol Post’ masing-masing





Murid masih lagi dalam kumpulan.















































Penyejukkan badan dilakukan dalam kumpulan besar.

    Ä          Ä        Ä

                                  Ä

   G                                    Ä                            

                                       Ä

  Ä         Ä        Ä      Ä


Kad tugasan., bola
Carta, bips, tilam gimnastik.















Pencapaian objektif Afektif.
-   kerja sama
    menyumbang
    idea membuat
    keputusan
   variasi jaringan









Bola, kad semakan murid/guru,carta,
       

Pencapaian objektif psikomotor






















































PENGULUNGAN

(  3  minit )





Soal jawab






  1. Guru bertanya kepada murid apakah variasi jaringan yang mereka buat.
-          jaringan lambung
-          jaringan sisi
-          jaringan lompat bawah dari bawah lengan
-          jaringan atas kepala
-          jaringan pada aras paha
-          jaringan junam
-          jaringan dari belakang

  1. Guru memberitahu jenis –jenis variasi menjaring yang telah dibuat oleh murid berdasarkan kad semakan.
  2. Guru bertanya kepada pelajar apakah kepentingan variasi jaringan ini.



Ä     Ä       Ä     Ä

                                  Ä

G                                     Ä


                                     Ä
Ä         Ä          Ä

Pencapaian objektif kognitif.














RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

Tarikh  :           21 Julai 2006                                       Bil. Pelajaran   :           2                                              Tingkatan            :           2K
Hari      :           Jumaat                                                 Minggu             :           8                                              Bil. Murid            :           30
Masa    :           7.30 – 8.30 pagi                                                                                                                      Jantina             :           Lelaki
Tunjang Pembelajaran            : Permainan Bola Baling         
Tajuk Pembelajaran                 : Menjaga Gol
Fokus Pembelajaran                : Menahan/menepis bola.
Strategi P & P                          : Stail A (Perintah)
Pengetahuan Awal Murid         : 1.Pelajar telah didedahkan dengan teknik-teknik menghantar, menerima dan menjaring dalam
                                                     sesi pelajaran yang lepas.
                                                  2.Pelajar juga biasa melihat permainan bola baling di dalam kehidupan mereka.    
Objektif Pembelajaran            :  Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pelajar-pelajar akan dapat :
Psikomotor                     1. Menepis keluar atau menghadang bola rendah sekurang- kurangnnya 4 daripada 5 percubaan dari jarak    tujuh meter atau lebih semasa sesi pengajaran dan  pembelajaran.
  2. Menepis keluar atau menghadang bola tinggi sekurang- kurangnnya 4 daripada 5 percubaan dari jarak 7 meter atau lebih semasa sesi pengajaran dan  pembelajaran.
            Kognitif                        : 1. Menyatakan secara lisan 3 aspek yang penting dalam menghadang dan menjaga gol dalam permainan
                                                       Bola baling           
                                                      2. Menyatakan secara bertulis otot-otot yang terlibat semasa melakukan aktiviti.
            Afektif                          :  1. Mematuhi arahan dan jujur semasa menjalankan aktiviti.
 Persediaan murid                   :  Alat tulis dan peralatan sesuai.        
Persediaan guru                      :  Bola, skital, carta, soalan lembaran kerja.
FASA/MASA
AKTIVITI
MAKLUMAT PRNGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ORGANISASI

CATATAN

PERMMULAAN
Set Induksi
5 minit









sambungan
Set Induksi


Memanaskan badan









sambungan
Memanaskan badan

  1. Murid berjalan kapal terbang dalam kawasan padang 20 X 40, tanpa melanggar rakan, guru, kon dan alatan lain di atas padang.
  2. Murid berlari kapal terbang dalam kawasan padang 20 X 40, tanpa melanggar rakan, guru, kon dan alatan lain di atas padang.
  3. Murid berhenti sebaik sahaja wisel dibunyikan.
  4. Kedudukan adalah bebas selagi tidak terlalu rapat dan tidak terkeluar daripada padang 20m X 40m



  1. Betulkan jarak jika terlalu rapat.
  2. Seorang murid tampil ke tengah untuk memimpin aktiviti regangan, murid lain ikut.





















kon

Langkah 1
5 minit












sambungan
Langkah 1


Aktiviti individu :
Imageri teknik menahan/menepis bola rendah secara gerakan perlahan

Aktiviti individu :
Imageri teknik menahan/menepis bola rendah secara gerakan perlahan

  1. Murid masuk ke dalam grid 5 X 10 yang disukai.
  2. Satu grid tidak boleh melebihi dua orang murid.
  3. Guru menerangkan bahawa semua aktiviti berikut adalah dalam gerak perlahan (slow motion)
  4. Murid bayangkan  situasi seorang penjaga gol bola baling yang sedang menghadapi satu cubaan jaringan rendah di bawah paras lutut, daripada pihak lawan.
  5. Kemudian, murid langkah ke sisi, ikut arah laluan bola (berdasarkan imaginasi masing-masing).



  1. Murid memastikan kaki melonjak bersedia untuk melonjak.
  2. Murid angkat lutut (kaki menepis)
  3. Murid lonjak kaki melonjak, hulurkan kaki menepis serta hulurkan tangan menepis, serentak.
  4. Cuba tepis atau tahan bola.
  5. Ikut lajak semasa mendarat.
  6. Murid ulang lakuan sekali lagi.






Gamba-rajah

Semua murid melaku-kan aktiviti serentak.

Langkah 2
3 minit











sambungan
Langkah 2


Aktiviti individu :
Ansur maju gerakan penjaga gol menepis/menahan bola rendah tanpa bola


Aktiviti individu :
Ansur maju gerakan penjaga gol menepis/menahan bola rendah tanpa bola

  1. Sebaik sahaja guru meniup wisel, murid ulang lakuan dalam langkah 1, kali ini dengan cepat dan tangkas mengikut kemampuan masing masing.
  2. Lakuan dilakukan ke kiri, kemudian bangun dan tepis ke kanan pula, berselang seli.
  3. Murid teruskan lakuan sampai guru menuip wisel berhenti.
  4. Kemudiannya, murid melakukan rehat aktif.
  5. Murid sambung semula aktiviti menepis tanpa bola ini mengikut jeda :



(15 saat aktiviti : 40 saat rehat aktif) X 2
  1. Guru soal : adakah murid letih melakukan aktiviti ini ?
  2. Guru nyatakan bahawa sistem tenaga yang terlibat adalah ATP –PC, sebab lakuan aksi penjaga gol adalah cepat dan tangkas.





















sda















sda

Langkah 3
6 minit










sambungan
Langkah 3














sambungan
Langkah 3

Aktiviti kumpulan :
Ansur maju gerakan penjaga gol menepis/menahan bola rendah-leret,
dengan bola



Aktiviti kumpulan :
Ansur maju gerakan penjaga gol menepis/menahan bola rendah-leret,
dengan bola







Aktiviti kumpulan :
Ansur maju gerakan penjaga gol menepis/menahan bola rendah-leret,
dengan bola

  1. Murid dibahagikan bertiga-tiga dengan cara berikut
    • Ada 8 gol, 8 orang jadi penjaga gol
    • 16 orang lagi masuk ke dalam grid, seorang satu grid, tidak termasuk penjaga gol.
    • Penjaga gol bersama serang pemain di grid hadapan dan seorang pemain di grid belakangnya membentuk satu kumpulan aktiviti bertiga.



  1. Setiap tiga murid menggunakan satu gol, 2 biji bola dalam grid 20m X 5m.
  2. Salah seorang dari mereka menjadi penjaga gol.
  3. A meleretkan bola perlahan-lahan kepada penjaga gol dari jarak 6 meter atau lebih.
  4. Penjaga  akan cuba menepis atau menahan bola dari membocori golnya.  
  5. Kemudian, penjaga gol akan menghadap ke arah  B, kali ini B pula akan meleretkan bola perlahan-lahan kepada penjaga gol, menggunakan bola.
  6. Jika A kehabisan bola apabila tiba gilirannya untuk meleretkan bola, maka pemain B yang memiliki 2 biji bola perlu memberikan sebiji bola kepada A. Begitu juga sebaliknya.



  1. A dan B akan menambah kelajuan bola secara gradual dengan arahan guru.
  2. Penjaga gol ditukar selepas guru meniupkan wisel dan tempatnya akan digantikan oleh A atau B
  3. Ulang langkah ini sehingga ketiga-tiga pelajar dapat peluang menjaga gol.




















sda
















sda

3 orang, 2 bola
kon










sda
















sda

Langkah 4
6 minit










sambungan
Langkah 4


Aktiviti kumpulan :
Ansur maju gerakan penjaga gol menepis/
menahan bola rendah-junam,
dengan bola

  1. Murid dibahagikan bertiga-tiga.
  2. Setiap tiga murid menggunakan satu gol, 2 biji bola dalam grid 20m X 5m.
  3. Salah seorang dari mereka menjadi penjaga gol.
  4. A membuat jaringan junam ke arah penjaga gol dari jarak 6 meter atau lebih.
  5. Kelajuan bola pada mula aktiviti adalah atas permintaan penjaga gol, dengan syarat tidak terlalu perlahan.
  6. Penjaga  akan cuba menepis atau menahan bola dari membocori golnya.  
  7. Kemudian, penjaga gol akan menghadap ke arah  B, kali ini B pula akan membuat jaringan junam kepada penjaga gol.
  8. Jika A kehabisan bola apabila tiba gilirannya untuk menjunamkan bola, maka pemain B yang memiliki 2 biji bola perlu memberikan sebiji bola kepada A. Begitu juga sebaliknya.
  9. A dan B akan menambah kelajuan bola secara gradual dengan arahan guru.
  10. Penjaga gol ditukar selepas guru meniupkan wisel dan tempatnya akan digantikan oleh A atau B
  11. Ulang langkah ini sehingga ketiga-tiga pelajar dapat peluang menjaga gol.













sda













3 orang, 2 bola
kon

Langkah 5

10 minit









sambungan
Langkah 5












sambungan
Langkah 5

Permainan Kecil










Permainan Kecil












Permainan Kecil

  1. Murid dibahagikan kepada dua pasukan.
  2. Setiap pasukan mempunyai 4 orang penjaga gol, 4 orang pemain dan 4 orang pencatat.
  3. Penjaga gol, pemain padang dan pencatat akan bertukar-tukar posisi setiap 3 minit permainan.
  4. 2 biji bola digunakan serentak.
  5. Seorang pemain hanya dibenarkan memegang sebiji bola pada satu masa.
  6. Jika satu gol telah dijaringkan, pengadil akan meniupkan wisel dan kedua-dua biji bola akan diberikan kepada pasukan yang kena jaringan tersebut untuk permainan dimulakan semula.
  7. Tiada balingan sudut.
  8. Setiap kesalahan diberi 2 penalti serentak  (berjarak 6 meter dari gol)
  9. Undang-undang lain adalah sama dengan permainan bola baling sebenar.
  10. Pencatat akan mencatat bilangan percubaan dan bilangan jaringan yang telah dilepaskan oleh penjaga gol.
  11. Jaringan bawah paras lutut sahaja yang akan dikira.
  12. Pasukan yang salah seorang penjaga golnya paling sedikit bolos, dikira sebagai pemenang.


  1. Untuk itu strategi terbaik untuk menang ialah jaringkan gol dalam keempat-empat gol lawan.
  2. Penjaga gol terbaik akan diberi hadiah.























sda














sda

Bib-2 set

Bola-2 biji

Kon

Score-card



sda














sda


Langkah /Masa
Isi Kandungan/Aktiviti
Butiran Mengajar
Organisasi Kelas

Catatan/Alatan


Penutup

5 minit

Menyejuk-kan badan dan rumusan

  1. Murid membuat aktiviti kelonggaran dan menyejukkan badan.
  2. Pemenang dan penjaga gol terbaik diumumkan dan diberi ucapan tahniah serta hadiah sebagai pengukuhan.
  3. Sambil itu guru menyoal sama ada murid seronok melakukan aktiviti hari ini.
  4. Guru menyoal  :
  • Apakah sistem tenaga dominan yang terlibat untuk aksi seorang penjaga gol bola baling?

Jawapan  :  ATP-PC
  • Komponen kecergasan yang manakah paling penting untuk seorang penjaga gol bola baling?
Jawapan  : Ketangkasan

5. Kelas bersurai







RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

Tarikh              :  13 Februari 2006                   Bil. Pelajaran    :  3                               Tingkatan  : 2J / 2I
Hari                  :  Isnin                                      Minggu :  7                               Bil. Murid : 25
Masa                :  8.20 – 9.40 pagi                                                                                Jantina        : Perempuan

Tunjang Pembelajaran   : Kemahiran
Tajuk Pembelajaran                  : Permainan Bola Baling
Fokus Pembelajaran                 : Mengelecek, mengacah dan mengadang
Strategi P & P                          : Stail A
Pengetahuan Awal Murid          : Pelajar telah didedahkan dengan teknik-telnik menghantar dan menerima dalam permainan bola baling.

Objektif Pembelajaran :  Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pelajar-pelajar akan dapat :

            Psikomotor                   :  1. Melakukan teknik yang betul dalam  mengelecek, mengacah dan mengadang dalam permainan
                                                       bola baling.
            Kognitif                        :  1. Menyatakan ansur maju dalam mengelecek, mengacah dan mengadang.
                                                   2. Menyatakan otot-otot yang terlibat dalam kemahiran yang dipelajari.

            Afektif                          :  1. Dapat memperlihatkan kerjasama samasa melakukan aktiviti yang dijalankan.
                                                   2. Sikap kepimpinan dapat ditujukkan oleh ketua semasa mengendalikan kumpulan.



FASA/MASA


AKTIVITI

MAKLUMAT P & P

ORGANISASI

CATATAN


PERMULAAN

( Pengenalan )

( 3 minit )




( 20 minit )




















Memanaskan Badan

(10 minit )






























Regangan
( 7 minit )


Penerangan mengenai aktiviti yang akan dijalankan.


























Aktiviti pemanasan badan











- Lari sambil
  melantun bola.


















Regangan pada bahagian-bahagian otot tertentu








- Guru menunjukkan gambar dan
  meminta pelajar menyatakan aksi
  yang dilakukan pemain dalam
  gambar tersebut serta menyatakan
  otot-otot yang terlibat.



- Pelajar dibahagikan kepada 4
   kumpulan.

- Guru menerangkan mengenai
   aktiviti dan kemahiran yang akan
   dipelajari iaitu:


1. Mengelecek dengan bola

      2. Mengacah

      3. Mengadang








  1. Pelajar akan berlari mengelilingi gelanggang sebanyak 3 pusingan.










  1. Pelajar dibahagikan kepada 4 kumpulan serta belari sambil melantun bola kea rah sketel dan berpatah balik..















1.  Guru  melantik seorang ketua
     untuk mengetuai aktiviti
     regangan sendi meliputi
     bahagian otot utama:-

    a. Posterior neck
-         berdiri dan menekan kepala ke hadapan.

    b. Lateral Shoulder
-         menekan siku ke hadapan.

    c. Bhind the knees
-         berdiri dengan kaki lurus, bengkokkan badan sehingga tangan menyentuh hujung kaki.

    d. Pelantar Arch
-         berdiri, sebelah kaki ke hadapan, berat badan ke hadapan dan tekan kaki dengan tangan.









G

   P P                         P P
       P P                 P P
            P  P  P  P P
                                     


                 

P P      P P       P P    P P
P P      P P       P P    P P
  P         P          P        P            

                   G   














                                P
  P                            P
  P                            P
  P             G            P
                                    
                      
  P                             P           
  P                             P
  P                             P
 
    














    P       P          P       P
    P       P          P       P                    
    P       P          P       P
    P       P          P       P





 


G







    
G

               P        P
     P                         P

  P                               P
                   P
 P                                     P
                                                   
    P                           P
              P         P


Gambar







Carta bergambar, jenis-jenis teknik mengelecek, mengacah dan menghadang.
- carta

 P  - Pelajar

G - Guru










Petunjuk :
 

       - Arah larian

P - Pelajar
 G - Guru








   - skettel
   
   - arah larian

 P - Pelajar

 G- Guru











P - Pelajar

G - Guru


 

PERKEMBANGAN


( 10 minit )












( 10 minit )

 














 

Kemuncak

(10 minit)




























PENUTUP

Menyejukkan badan.
( 7  minit )








PENGULUNGAN
( 3 minit )


Aktiviti variasi ansur maju mengelecek.













Aktiviti variasi teknik mengacah dan mengadang tanpa bola dan menggunakan bola.













Permainan Kecil
Pertandingan antara kumpulan permainan
( Mini Bola Baling )





























Aktiviti penyejukan badan.

- menurunkan kadar
   nadi latihan.







- Penilaian guru




- Guru membahagikan pelajar
  kepada 4 kumpulan.

- secara berkumpulan, pelajar akan
  melakukan teknik-teknik
  mengelecek sambil belari.
  mengelilingi skettle.

- Pelajar melakukan 2 hingga 3 kali
  ulangan.

- Guru bertindak sebagai
  pembimbing.


- Dalam kumpulan yang sama,
  pelajar akan melakukan teknik     
  mengacah dan mengadang
  berdasarkan ansur maju tanpa
  bola dan dengan bola.

- Pelajar melakukan 2 hingga 3 kali
  ulangan.

- Guru bertindak sebagai
  pembimbing.







  1. Pasukan adalah sama dengan kumpulan yang telah dibuat sebelum ini.

  1. Guru yang menentukan pasukan mana akan bertemu dalam permainan ini.

  1. Setiap pelajar perlu mengaplikasikan kemahiran yang telah diajar iaitu mengelecek, mengacah  dan mengadang.

  1. Guru  menjadi pengadil dan juga penilai.

















- Guru meminta seorang pelajar
  untuk membuat penyejukan
  badan. Bermula dari bahagian
  kaki hingga kepala.

- Guru menerangkan kebaikan
  melakukan cooling down.





- Guru memberikan soalan
  pengukuhan dan penggulungan
  pembelajaran.

  1. Guru memberikan lembaran kerja kepada pelajar berdasarkan apa yang telah dipelajari.

  1. Guru membincangkan jawapan serta bersoal jawab dengan pelajar berdasarkan kemahiran yang diajar.



   
     P      P         P       P
     P      P         P       P
     P      P         P       P
     P      P         P       P
 

                   
 


                   G
 






   P         P         P        P
 


   P         P         P        P


   P         P         P        P
 


   P         P         P        P







       
                   P
        
      P     P      P     P
          P      P      P

G

            P      P      P
        P     P       P      P

                    P





















       G
.P

      P     P      P      P     P
      P     P      P      P     P
      P     P      P      P     P
      P     P      P      P     P







G

P  P                           P P
    P  P P           P  P  P
          P  P  P  P  P















P – Pelajar

G - Guru
 

   - Skettle
 

   - arah larian








P - Pelajar
G - Guru
 

   - Arah larian













 

      - Gol

 P  - Pelajar

 G - Guru




























 P - Pelajar
 G - Guru










 P - Pelajar
 G - Guru